تبلیغات
تریبون آزاد دانشکده مهندسی - اخبار دانشکده (صفحه 5)
اینجا مال توست مهندس!_______ هرچه می خواهد دل تنگت بگوی!

صفحه قبلی                                                                                                 صفحه بعد


 • بنا به گزارشات واصله تعدادی از دانشجویان گروه معماری که در ایام پایانی هفته قبل برای برداشت میدانی فضاهای یکی از روستاهای اطراف شوشتر به این روستا مراجعه نموده بودند، با ممانعت یکی از اهالی بانفوذ روستا مواجه شده و پس از مشاجره لفظی ناچار به ترک روستا شدند. برای انجام این کار، که بعنوان قسمتی از درس "طرح روستا" برنامه ریزی شده بود، قبلا با مراجع مختلف منجمله شورای اسلامی روستا، بنیاد مسکن و دانشکده هنر شوشتر هماهنگی های لازم صورت گرفته بود اما علیرغم همه هماهنگی های انجام شده به علت درگیری ایجاد شده با فرد مذکور که به حضور این دانشجویان به صورت مختلط معترض بود، این برنامه ناتمام ماند. در حال حاضر پیگیری های حقوقی برای روشن شدن ابعاد مختلف ماجرا در جریان است. ماجرای رخ داده یکبار دیگر اهمیت توجه به حساسیت های مرتبط با این قبیل بازدیدهای میدانی را مشخص ساخت که امید می رود بیش از پیش مورد عنایت اساتید و دانشجویان قرار گیرد.(24/03/1394)
 • بدنبال پیگیری های صورت گرفته در چند ماهه اخیر برای رفع مشکل آنتن دهی تلفن های همراه در سطح دانشکده و دانشگاه، امروز کارشناسان "سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خوزستان" به دعوت دانشکده از این محل بازدید و ضمن انجام بررسی های فنی و کارشناسی، به علت یابی این موضوع پرداختند. در این بازدید با پیگیری آقای مهندس سرکهکی کارشناس گروه کامپیوتر دانشکده صورت گرفت کارشناسان مربوطه چهار عامل اصلی ذیل را در این زمینه مورد اشاره قرار دادند: 
 1. تداخل امواج مزاحم از دکل های متفرقه که به وفور در منطقه مستقر می باشند با امواج ارسالی از دکل های تلفن همراه که در منطقه عمومی گلستان مستقر هستند،
 2. ساخت و ساز ساختمانهای مرتفع در مناطق اطراف در سالهای اخیر،
 3. افزایش قابل ملاحظه تعداد مشترکان و تعداد سرویس های تلفن های همراه بدون افزایش زیرساخت های لازم در این منطقه،
 4. عدم آشنایی کافی کارشناسان اپراتورها در انجام تنظیمات بهینه برای سیستم های مورد استفاده در اپراتورهای تلفن همراه

در پایان این بازدید قرار شد که نتایج اندازه گیری های میدانی انجام شده طی گزارشی به مقامات ذیربط اعلام شود تا برآن اساس نحوه انجام پیپگیری های بعدی مشخص گردد.(24/09/1394)

 • اطلاع حاصل شد که آقای دکتر حیدری شیرازی عضو هیات علمی گروه مکانیک در غم از دست دادن والده مکرمه همسرشان سوگوار شده اند. مصیبت وارده را به ایشان و خانواده ارجمندشان تسلیت عرض نموده و  از درگاه ایزد متعال غفران و رحمت واسعه الهی را برای آن مرحومه خواهانیم. (۱۳۹۴/۰۹/۲۳)
 • آقای دکتر شاپور مرادی عضو هیات علمی گروه مکانیک به مرتبه استادی ارتقاء یافتند. مدیریت دانشکده مهندسی ضمن تبریک صمیمانه به ایشان، توفیقات روز افزون این همکار عزیز را در پیشبرد اهداف آموزشی- پژوهشی دانشکده آرزومند می باشد. (23/09/1394)
 •  مطابق معمول همه ساله همزمان با برگزاری هفته پژوهش جمعی از اعضای هیات علمی دانشکده به عنوان پژوهشگران برتر دانشگاه انتخاب شدند. این افتخارآفرینان عبارتند از:

  آقای دکتر علی حقیقی از گروه عمران  ................... بدلیل طرح های تحقیقاتی مرتبط با صنعت  

  آقای دکتر سالم بعنونی از گروه مکانیک ................... بدلیل طرح های تحقیقاتی مرتبط با صنعت 

  آقای دکتر محمود جورابیان از گروه برق  ................... بدلیل اختراع ثبت شده+پژوهشگر برتر دانشکده

  آقای دکتر حمید محمد صدیقی از گروه مکانیک .......... بعنوان پژوهشگر جوان برتر

  آقای دکتر علیرضا دنه دزفولی تز گروه مکانیک ............ بعنوان مدیر برتر مرکز تحقیقات حفاری

این موفقیت را به ایشان و خانواده بزرگ دانشکده مهندسی تبریک عرض می نماییم. (23/09/1394)

 • مطابق معمول چند ساله اخیر، ریاست دانشکده مهندسی در هفته گذشته در جلسه شورای گروه معماری شرکت و با اعضای گروه به بحث و تبادل نظر پرداخت. این جلسه که در روز دوشنبه 1394/09/09 و در محل گروه معماری تشکیل شد، عمدتا به بررسی روند پیشرفت برنامه پنجساله در آن گروه اختصاص داشت و ضمن مرور موفقیت های حاصله، علل ناکامی های رخ داده در برخی قسمت های برنامه، مورد بررسی و واکاوی قرار گرفتند. بر اساس گزارش کتبی مدیر گروه، یکی از مشکلاتی که در راه اجرای برنامه پنجساله در سال گذشته وجود داشته، همانا عدم اتمام ساختمان شماره 2 دانشکده مهندسی ( موسوم به دانشکده عمران و معماری) می باشد که این گروه را با کمبود فضایی شدید مواجه ساخته است. همچنین عدم شرکت داوطلبان دارای مدرک دکتری در فراخوان جذب هیات علمی از یک سو و  عدم جذب داوطلبان دارای مدرک کارشناسی ارشد، که اخیرا از سوی هیات امنای دانشگاه با محدودیت هایی همراه شده است، از سوی دیگر، از دیگر مشکلات توسعه انسانی این گروه می باشد. در حال حاضر مقدمات راه اندازی دوره معماری منظر در مقطع کارشناسی ارشد فراهم شده است و به محض ارتقای یکی از اعضای گروه به مرتبه دانشیاری، درخواست راه اندازی این رشته ارائه خواهد شد. در ادامه جلسه مدیر و اعضای گروه ضمن تقدیر از مسئولین دانشکده در راستای تامین برخی نیازهای تجهیزاتی این گروه در سال گذشته، خواهان تداوم و تشدید این روند در سال سوم برنامه گردیدند. ریاست دانشکده نیز ضمن اعلام آمادگی برای توجه بیشتر به نیازهای این گروه، تعهد به اجرای برنامه های پیش بینی شده را وظیفه یکایک اعضای گروه دانستند و خاطر نشان کردند که مسئولیت پیگیری امور برنامه پنجساله باید بین کلیه اعضای گروه تقسیم شود و منحصر به مدیر گروه نباشد. بدیهی است که سطح مشارکت هر یک از اعضا در این امر، در تعاملات آتی بین دانشکده و آنها نقش تعیین کننده ای خواهد داشت. (1394/09/13)
 • همزمان با پیش بینی اداره هواشناسی مبنی بر سرد شدن هوا در هفته آتی، سیستم های گرمایشی دانشکده از روز شنبه فعال خواهند شد. به منظور صرفه جویی در انرژی و جلوگیری از هدر رفت گرما لازم است که کلیه اقشار حاضر در دانشکده تدابیر مربوطه را در این خصوص رعایت نموده و از باز گذاردن پنجره ها در ساعات گرم تر روز، که موجب اتلاف حرارتی زیاد خواهد شد، اکیدا خودداری نمایند. بر طبق مقررات ایمنی، استفاده از بخاری های برقی، بعلت خطراتی که برای کابلها و پریزها ایجاد می نمایند، باید به حداقل رسیده و منحصرا در جاهایی که سیستم گرمایش مرکزی وجود ندارد به کار گرفته شوند. (1394/09/13)   
 • به منظور بهسازی نمای راهروهای دانشکده، کلیه قابهای مهتابی مستعمل راهروهای طبقه همکف با قابهای نو جایگزین گردیدند. این کار در ادامه تعویض قابهای راهروهای مکانیک و بخشی از راهروی معماری که طی دو سال اخیر تعویض شده بودند صورت گرفت و قرار است به صورت تدریجی تا تعویض کلیه قابهای موجود ادامه یابد.(1394/09/13)
 • با اتمام عملیات تعمیرات سالیانه دانشکده که از اوایل مرداد ماه سالجاری آغاز و تا دو هفته پیش ادامه داشت، کار تعمیرات اساسی دانشکده در سالجاری به پایان رسید. اهم فعالیت های صورت گرفته در این عملیات به شرح زیر می باشند:
 1. رنگ آمیزی بخش های وسیعی از دانشکده به متراژ کلی حدود 4 هزار مترمربع (شامل: کلاس های 101 تا 105، کلاس 207، کلاس های گروه برق، راه پله گروه های برق، عمران و راه پله های جنب اداره آموزش و مدیریت، نمازخانه برادران) 
 2. احداث دیوار پیش ساخته با متراژ کلی 90 مترمربع (شامل:  آزمایشگاه شماره 4 گروه کامپیوتر، آزمایشگاه انرژی بادی در گروه مکانیک)
 3. تعویض پنجره های معمولی با پنجره های دوجداره به تعداد 14 عدد ( شامل: دفتر گروه مکانیک و یکی از اتاق های اساتید گروه، آزمایشگاه علم مواد، دفتر گروه کامپیوتر و تعدادی از اتاق های اساتید گروه)
 4. رنگ آمیزی و تعمیر اساسی صندلی های کلاسی به تعداد 900 عدد
 5. تبدیل فضای بایگانی آموزش به کلاس درسی جدید با احداث درب ورودی، رنگ آمیزی و تجهیز آن.
 6. رنگ آمیزی، تجهیز و آماده سازی کلاس ها در سوله های برق، مکانیک و مواد
 7.  گسترش فضای نمازخانه خواهران و تجهیز و نوسازی کلی آن
 8. ادامه عملیات بهسازی گسترده سوله گروه مواد

جهت انجام عملیات فوق حدود 91 میلیون تومان هزینه شده است که از محل اعتبارات تعمیراتی، توسط دفتر فنی دانشگاه تامین و پرداخت گردید. لازم بذکر است طی همین مدت عملیات عمرانی دیگری نیز در سطح دانشکده صورت گرفته که از محل سایر منابع تامین و پرداخت شده اند. اهم این موارد نیز شامل موارد زیرند:

 1. احداث مرکز تحقیقات فولاد در جنب گروه معماری (که عملیات اجرایی آن تقریبا به پایان رسیده است)
 2. رفع مشکل آبگرفتگی ورودی دانشکده (که در ایام بارانی مشکل آفرین بود) با تعبیه پلکان اضافی و دریچه های جدید فاضلاب
 3. بهسازی نمای راهروهای ورودی دانشکده با خرید 75 عدد قاب مهتابی با طرح جدید (که در هفته جاری نصب خواهند شد)
 4. ایجاد تابلوهای راهنمای طبقات با طراحی جدید                                           (01/09/1394)
 • با انتقال سرکار خانم بهزاد، کارشناس اداره آموزش و جانشین معاون آموزشی دانشکده، به اداره خدمات آموزشی دانشگاه، سرکار خانم قنواتی از دیگر کارشناسان اداره آموزش به این سمت منصوب شدند. لازم بذکر است که سرکار خانم موسوی به عنوان عضو جدید اداره آموزش مهندسی نیز از هفته گذشته همکاری خود را با دانشکده مهندسی آغاز نمودند. مدیریت دانشکده مهندسی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های مستمر سرکار خانم بهزاد در طول دوره همکاری با دانشکده مهندسی، برای نامبردگان فوق آرزوی توفیق روزافزون در انجام وظایف محوله را دارد. (01/09/1394) 
 • آقای دکتر یوسف صیفی کاویان عضو هیات علمی گروه برق و مدیر پژوهشکده آب و انرژی، به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافتند. همچنین آقای دکتر بهنام لطفی عضو هیات علمی گروه مواد نیز به مرتبه دانشیاری ارتقاء پیدا کردند. مدیریت دانشکده مهندسی ضمن تبریک صمیمانه به این همکاران، توفیقات روز افزون آنها را در پیشبرد اهداف آموزشی- پژوهشی دانشکده آرزومند می باشد. (01/09/1394)
 • ریاست دانشکده مهندسی در معیت سرپرست جدید دانشگاه و به همراه معاون پژوهشی دانشگاه، مدیر دفتر ارتباط با صنعت و ریاست دانشکده علوم زمین، ضمن دیدار از دانشکده نفت اهواز، با آقای دکتر هاشمی ریاست آن دانشگاه و جمعی از همکارانشان دیدار و در خصوص راه های همکاری بین دو دانشگاه بخصوص در زمینه پروژه های پژوهشی مرتبط با صنعت نفت بحث و تبادل نظر کردند. در پایان این دیدار تفاهم نامه همکاری بین این دو دانشگاه به امضای روسای این دو نهاد رسید.(متن کامل خبر) (19/08/1394)
 • بر اساس برنامه اعلام شده قبلی، فرم های حق التدریس نیمسال جاری، پس از انجام بررسی های لازم توسط معاونت آموزشی دانشکده، جهت ادامه سیر اداری و پرداخت، به دفتر مربوطه در معاونت آموزشی دانشگاه ارسال گردیدند. ریاست دانشکده از اقدام به موقع معاونت آموزشی دانشکده در تکمیل و ارسال فرم ها، مطابق با برنامه زمانی پیش بینی شده تقدیر بعمل آوردند.(19/08/1394)
 • آقای سرکهکی از همکاران واحد فناوری اطلاعات دانشگاه به جمع کارکنان دانشکده مهندسی ملحق شدند و به عنوان کارشناس گروه کامپیوتر آغاز به کار نمودند. ایشان قرار است ضمن بعهده گرفتن مسئولیت راهبری زیرساخت شبکه اینترنت دانشکده، اداره امور مرکز پردازش های سریع را عهده دار گردند.(19/08/1394)
 • آقای آقارضا جلیلیان از کارکنان اداره خدمات دانشکده مهندسی و مسئول برق دانشکده که دو هفته پیش در حین انجام کار دچار سانحه شده و از ناحیه دو دست و صورت دچار سوختگی شدید شده بودند، امروز پس از بهبود نسبی حالشان در محل دانشکده حاضر شدند. ایشان در حین عملیات نصب کوره های جدید گروه مواد، بر اثر برق گرفتگی شدید آسیب جدی دیدند که با انتقال به موقع به بیمارستان و انجام عمل جراحی خوشبختانه از خطر حتمی نجات یافتند. حادثه پیش آمده برای این همکار باسابقه، لزوم به کارگیری تدابیر ایمنی را در کلیه کارگاه ها و آزمایشگاه های دانشکده به طور عینی نشان داد. قرار است نحوه تشدید تدابیر ایمنی در این فضاها در کارگروه ویژه ای مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.(19/08/1394) 
 •  آمار نهایی دانشجویان ورودی جدید دانشكده در سال تحصیلی 95-94 از سوی اداره آموزش دانشكده اعلام شد. بر اساس این آمار، در گرایش های مختلف كارشناسی جمعا 302 نفر ، در كارشناسی ارشد 182 نفر و در دوره های دكتری جمعا 28 نفر دانشجوی جدید ثبت نام نموده اند. لازم بذكر است كه تعداد دانشجویان ورودی كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری در سال تحصیلی 94-93 به ترتیب برابر 263 ، 227 و 36 نفر بوده اند. این امر حاكی از آنست كه جذب دانشجو در دوره های كارشناسی با 15 درصد افزایش و در دوره های كارشناسی ارشد و دكتری به ترتیب با 15 و 22 درصد كاهش همراه بوده است. جدول كامل جمعیت دانشجویی دانشكده در اینجا قابل مشاهده است.(28/07/1394) 
 • آقای دکتر امین یاقوتیان عضو هیات علمی گروه مکانیک طی حکمی از سوی سرپرست محترم دانشگاه به مدت دوسال به مدیریت گروه مکانیک منصوب شدند. سرپرست محترم دانشگاه همچنین طی نامه جداگانه ای از زحمات و تلاش های آقای دکتر حاج نایب مدیر قبلی گروه تشکر و قدردانی نمودند. لازم بذکر است که در اواخر نیمسال دوم 94-93، دو نفر از نامزدهای احراز این مسئولیت، با رای اعضای گروه بر اساس آیین نامه انتخاب مدیران گروه ها برگزیده و به سرپرست دانشگاه معرفی شدند که نهایتا با گذشت چند ماه، حکم مدیریت به نام آقای دکتر یاقوتیان صادر گردید.(26/07/1394) 
 • لیست کامل تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده برای دانشکده مهندسی که در سال جاری از نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل خریداری شده اعلام شد. این تجهیزات بر اساس اعلام نیاز گروه های آموزشی و از محل اعتبارات معاونت پژوهشی دانشگاه، با همت مدیریت دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه خریداری شده اند. لازم بذکر است که بخشی از این تجهیزات تاکنون به دانشکده تحویل شده و مابقی تدریجا تحویل خواهند شد.برای مشاهده لیست اینجا کلیک نمایید.(1394/07/22)
 • بر اساس مصوبات شورای دانشکده مقرر شد که گروه های آموزشی، فرم های حق التدریس اعضای هیات علمی را حداکثر تا تاریخ 06/08/1394 به معاونت محترم آموزشی ارسال نمایند. معاونت آموزشی نیز پس از بررسی فرم ها، حداکثر تا تاریخ 15/08/1394 نسبت به تایید و ارسال آنها به مراجع ذیربط اقدام خواهد نمود. مسئولیت تاخیر در پرداخت، برای مواردی که بعد از مهلت مقرر ارسال شوند و یا فرم هایی که ناقص پر شده باشند بعهده متقاضی خواهد بود.(22/07/1394)
 • سرکار خانم دکتر نادران استعفای خود را از مدیریت گروه کامپیوتر اعلام داشتند. در متن استعفانامه ایشان آمده است :" ... اینجانب علیرغم دوران سخت بارداری و زایمان، به منظور جلوگیری از ایجاد اخلال در امور مهم گروه همچون برنامه ریزی دروس نیمسال جاری، انتخاب واحد، ثبت نام و دفاعیه ها، از حق قانونی خود در رابطه با مرخصی زایمان صرف نظر کرده و از شهریور ماه همزمان با بازگشایی دانشگاه به انجام امور جاری پرداختم. ولی هم اکنون با برگشت امور به روال عادی و کاهش حجم کارها، جهت انجام وظایف مادری ام مایلم با کاستن از مسئولیت های خود، توجه خود را بیشتر معطوف به فرزندم نمایم. لذا بدین وسیله استعفای خود را تقدیم می دارم....".  بر اساس تصمیم مدیریت دانشکده، تا زمان تعیین مدیر جدید گروه، معاون گروه کامپیوتر، جناب آقای مهندس فرخیان مسئولیت انجام امور جاری را بعهده خواهند داشت. (22/07/1394)

 • سومین مرحله از حق التدریس نیمسال دوم 94-93 پرداخت گردید. لازم بذکر است که قسط اول و دوم این حق التدریس قبلا در اوایل تابستان پرداخت شده بود. (07/07/1394)

 • با پیگیری های بعمل آمده در راستای تامین بودجه و تکمیل ساختمان شماره 2 مهندسی (دانشکده عمران و معماری)، امروز آقای دکتر مقتدایی استاندار محترم خوزستان و هیات همراه که جهت شرکت در مراسم آغاز سال نو تحصیلی در دانشگاه حضور یافته بودند، در حاشیه این مراسم  به همراه هیات رئیسه دانشگاه از محل ساختمان در حال احداث دانشکده بازدید بعمل آورده و از نزدیک در جریان پیشرفت کار قرار گرفتند. در این بازدید استاندار محترم در رابطه با تامین بودجه مورد نیاز برای تکمیل این ساختمان قول مساعد همکاری دادند.(05/07/1394)

 • اولین دانشجوی دکتری مهندسی برق –الکترونیک با درجه عالی از دانشگاه شهید چمران اهواز فارغ‌التحصیل شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، مهدی رضوانی وردوم با راهنمایی دکتر ابراهیم فرشیدی و مشاوره دکتر عبدالنبی کوثریان از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، رساله دکتری خود را با عنوان "تحلیل و طراحی مبدل‌های زمان به دیجیتال" ارائه کرد. در این رساله نخست به معرفی مبدل‌های زمان به دیجیتال پرداخته‌شده و اهمیت و کاربردهای وسیع این نوع از مبدل‌ها در صنعت بیان‌شده است. سپس به تحلیل مبدل‌های زمان به دیجیتال پایه که از روش‌های متفاوت آنالوگ ، دیجیتال و یا ترکیبی از این دو روش برای تبدیل بهره می‌بردند ،پرداخته می‌شود. دکتر مهدی شهبازیان عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعت نفت اهواز ، دکتر کریم انصاری اصل ، دکتر هومان کعبی و دکتر یوسف صیفی کاویان از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اساتید داور و دکتر مسعود اولی پور استاد ناظر و نماینده تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز بودند.(31/06/1394)

 • بخشی از تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده برای گروه برق که اخیرا در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی داخلی خریداری شده بودند طی دیروز و امروز به دانشکده واصل شدند. جزئیات بیشتری از نوع و هزینه این تجهیزات متعاقبا باستحضار خوانندگان وبلاگ خواهد رسید. (30/06/1394) 
 • در آخرین روز از ثبت نام دانشجویان جدید دانشکده مهندسی، جناب آقای دکتر رعایائی، سرپرست محترم دانشگاه، به همراه آقای دکتر کاشفی پور، معاون محترم آموزشی دانشگاه، به طور سرزده از دانشکده مهندسی بازدید و از نزدیک با مراحل ثبت نام دانشجویان در دانشکده مهندسی آشنا شدند. در این دیدار ایشان ضمن ابراز رضایت از آرامش و نظم حاکم بر فرآیند ثبت نام، از دست اندرکاران اداره آموزش دانشکده تشکر بعمل آوردند. لازم بذکر است که امسال معاونت آموزشی دانشکده با استفاده از تجارب سال های قبل، تمهیداتی را در نظر گرفته و شرایطی را فراهم کردند که دانشجویان جدید در کمال نظم و آرامش و در کوتاه ترین زمان ممکن، مراحل ثبت نام را به انجام رسانیده و در نخستین روز حضور خود در دانشکده مهندسی احساس رضایت نمایند. برخی از تدارکاتی که به این منظور در نظر گرفته شده بود عبارتند از:
 1. نصب، راه اندازی و استفاده از سامانه نوبت دهی در اداره آموزش (که در سال گذشته انجام گرفت)
 2. تبدیل اتاق بایگانی آموزش به اتاق انتظار مراجعین با اصلاح معماری آن و تعبیه درب ورود و خروج، به منظور جلوگیری از ازدحام مراجعین در سالن اصلی
 3. نصب تابلوهای راهنما در تمام طول مسیر مراجعین به منظور هدایت سریع آنان به محل ثبت نام
 4. استقرار دستگاه تکثیر در محل سالن آموزش به منظور جلوگیری از سرگردانی مراجعین در دانشکده و دانشگاه
 5. فراهم کردن امکانات استفاده از اینترنت، اسکنر و پرینتر در مرکز کامپیوتر دانشکده
 6. استقرار همکاران اداره امور دانشجویی در یک محل مناسب در مجاورت اداره آموزش به منظور تسریع در اختصاص خوابگاه به دانشجویان و تسهیل درخواست وام دانشجویی
 7. دادن مهلت زمانی به دانشجویان جهت ارائه گواهی نظام وظیفه و تاییدیه مدرک تحصیلی
 8. تاکید به کارشناسان اداره آموزش مبنی بر ثبت نام مراجعین حتی در مواردی که نقص پرونده وجود دارد و اجتناب از سختگیری های غیرضرور. مقرر شد که یک فرصت دو هفته ای به این افراد برای رفع نقائص پرونده شان داده شود.
 9. انجام انتخاب واحد هر یک از دانشجویان به صورت از پیش آماده و تحویل آن به دانشجو در زمان ثبت نام
 10. هماهنگی با تشکل های دانشجویی جهت راهنمایی دانشجویان و خانواده های آنان
 11. تعیین محل اختصاصی مناسب برای استقرار خانواده ها و همراهان دانشجویان در زمان ثبت نام و تدارک پذیرایی برای آنان
 12. تعیین مسئول سالن برای نظم بخشی به مراجعین و هدایت آنها
 13. استفاده از نیروهای  سایر واحدهای دانشکده برای کمک به کارشناسان اداره آموزش به منظور تسریع در فرآیند ثبت نام

بر اساس گزارشات واصله و مشاهدات میدانی به نظر می رسد که مجموعه اقدامات انجام گرفته توانسته است در ارتقاء سطح رضایتمندی مراجعین، نسبت به سال های گذشته تاثیر بسزایی داشته باشد. نقش بی بدیل همکاران اداره خدمات دانشکده نیز در موفقیت این برنامه انکار ناپذیر می باشد.(30/06/1394)


 • سرکار خانم مینا مدرس همکار محترم حسابداری دانشکده از شهریور ماه جاری به افتخار بازنشستگی نائل آمدند. دانشکده مهندسی ضمن تشکر از زحمات مشارالیها در طول مدت خدمت صادقانه، طول عمر با عزت همراه با سلامتی برای ایشان از خداوند منان خواهان است.(30/06/1394)

 • برنامه انتخاب واحد دانشجویان برای نیمسال اول سال تحصیلی 95-94 که از روز یکشنبه 1394/06/15 آغاز شده بود در روز چهارشنبه به پایان رسید. با تمهیدات اندیشیده شده از سوی اداره کل آموزش دانشگاه و با تدارکات گسترده ای که از سوی معاونت آموزشی دانشکده صورت گرفته بود خوشبختانه این برنامه با نظم و ترتیب بسیار بهتری نسبت به سال های گذشته برگزار گردید. در این میان نقش مدیران گروه ها و اساتید راهنما که در اغلب موارد  بخوبی از عهده وظایف محوله برآمدند نیز شایان توجه می باشد. همچنین با آماده سازی های صورت گرفته از سوی مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه و مراکز کامپیوتر دانشکده مهندسی، برخلاف سال های گذشته هیچ مشکل فنی برای استفاده از نرم افزار انتخاب واحد بوجود نیامد. در ادامه این برنامه ها از روز شنبه 1394/06/21 برنامه ثبت نام دانشجویان جدید دکتری به مدت دو روز ادامه خواهد داشت و پس از آن ثبت نام از دانشجویان جدید کارشناسی ارشد به مدت سه روز صورت خواهد گرفت. برنامه ثبت نام دانشجویان جدید کارشناسی و متعاقب آن برنامه حذف و اضافه دانشجویان نیز از دیگر فعالیت های اداره آموزش در روزهای آتی خواهد بود، که پیش بینی می شود روزهای بسیار پرمشغله ای را برای کلیه کارکنان دانشکده مهندسی و بویژه همکاران اداره آموزش در هفته های پیش رو رقم بزند. امید می رود این برنامه ها نیز همانند برنامه انتخاب واحد بخوبی و با روند مطلوب صورت گیرند.(1394/06/19)
 
 • از ابتدای سال تحصیلی جاری غرفه خدمات فنی (تایپ، تکثیر، صحافی، پرینت و...) دانشکده مهندسی با مدیریت جدید آغاز به کار خواهد نمود. لازم بذکر است که بدلیل اعلام نارضایتی جمعی از دانشجویان و اساتید دانشکده از نحوه خدمات دهی مدیریت قبلی این دفتر، در چندین نوبت به مسئول غرفه تذکرات لازم داده شد ولی با توجه به عدم توانایی ایشان در جلب نظر مراجعین، تصمیم گرفته شد که قرارداد ایشان در سالجاری تمدید نشود و مدیریت غرفه به شخص جدیدی واگذار گردد. مسئول جدید غرفه وعده داده است که با افزایش کیفیت و کمیت خدمات ارائه شده، نهایت سعی خود را در جلب نظر مراجعین بعمل آورد. (1394/05/23)
 
 • با تخصیص بودجه تعمیرات سالیانه دانشکده که در هفته جاری ابلاغ شد، کار عملیات تعمیر سالیانه از هفته آینده آغاز خواهد شد. به این منظور سعی خواهد شد که عملیات به گو نه ای برنامه ریزی شود که قبل از شروع کلاس ها قسمت اعظم آنها صورت گرفته باشد هر چند که تحقق این امر ممکن است مشکل باشد. لازم بذکر است که برخلاف سال های اخیر، امسال بودجه تعمیرات دانشکده ها با حدود یک ماه و نیم تاخیر ابلاغ گردید که این امر لاجرم تاخیر در انجام اقدامات لازم را بدنبال خواهد داشت. (08/05/1394)

 • عملیات اجرایی احداث مرکز تحقیقات فولاد که تفاهم نامه آن مدتی قبل بین دانشگاه شهید چمران و گروه ملی فولاد منعقد شده بود آغاز شد. این مرکز که سومین مرکز از این نوع در دانشکده مهندسی می باشد در مجاورت مرکز تحقیقات حفاری احداث می شود و جزء اقداماتی است که در برنامه پنجساله گروه مواد پیش بینی شده بود. امید می رود که با راه اندازی این مرکز همکاری های بین صنعت و دانشکده مهندسی بیش از پیش رونق یابد. لازم بذکر است که عملیات اجرایی ساخت مرکز حدود سه هفته پیش آغاز شده بود اما بدلیل اختلافاتی که بین مشاور عمرانی دانشگاه و مجری پروژه در خصوص نحوه اجرا بوجود آمد چند روزی با توقف همراه شد و امروز پس از رفع آن مشکلات این عملیات مجددا آغاز گردید.(07/05/1394)

 • حق التدریس 6 هفته اول و 6 هفته دوم نیمسال دوم 93-94 دیروز پرداخت شدند. جهت تسریع در امر پرداخت و جلوگیری از بروز وقفه در این امر، آن دسته از افرادی که بدلایل مختلف نظیر تاخیر در ارسال فرم های حق التدریس، کمبود اطلاعات درج شده در فرم ها، عدم مراجعه به حراست و ... دچار مشکل پرداخت بودند از لیست های ارسالی جدا شدند و مابقی آنها پرداخت گردیدند. لذا کلیه همکارانی که حق التدریس این دوره را دریافت نکرده اند لازم است جهت رفع اشکال به حسابداری دانشکده یا معاونت محترم آموزشی مراجعه نمایند. بر اساس اطلاعات دریافتی از معاونت محترم اداری و مالی دانشگاه حق التدریس 6 هفته سوم نیز بزودی پرداخت خواهد گردید اما زمان پرداخت حق التدریس تابستانی هنوز مشخص نیست.(24/04/1394) 

 • طی احكام جداگانه آقایان مهندس جهانگیر حسن زاده مربی گروه كامپیوتر و آقای دكتر مرتضی رزاز دانشیار گروه برق به افتخار بازنشستگی نائل گردیدند. در این احكام كه از سوی سرپرست محترم دانشگاه، جناب آقای دكتر رعایایی، صادر شد آمده است:

                 "اینک که در پی سالها حضور فعال در عرصه تعلیم و تربیت ، به استناد ماده 2 قانون اصلاح مقررات بازنشستگی از تاریخ 1/5/94  به افتخار بازنشستگی نائل می آیید ، ضمن آرزوی تندرستی و بهروزی ، توفیق روزافزونتان را از خداوند سبحان ، مسئلت می نمایم . اطمینان دارم که عرصه دانش و پژوهش از تجربه گران سنگ شما هم چنان بهره مند خواهد بود."

  دانشكده مهندسی نیز ضمن آرزوی طول عمر با عزت و سعادت برای این عزیزان، امیدوار است كه بتواند همچنان از تجربیات گرانقدر این همكاران در عرصه های مختلف بهره مند گردد. (31/03/1394)

 • جمعی از اعضای هیات علمی گروه مهندسی مواد دانشگاه شهید چمران ضمن حضور و بازدید از خط تولید شرکت لوله­ سازی اهواز و تجهیزات آزمایشگاهی آن شرکت، در طی دو نشست فنی با هیات مدیره و کارشناسان محترم آن شرکت در تاریخ 20/3/94 به گفتگو نشستند. در این دو نشست جناب آقای مهندس نصیری مدیر محترم شرکت لوله­سازی اهواز گزارش کاملی از عیوب مشاهده شده ارائه دادند.  ایشان همچنین گزارش کاملی از اقدامات صورت گرفته جهت پیشگیری از وقوع عیوب ارائه نمودند. پس از ارائه گزارش کامل و تحلیل­های مدیر محترم و کارشناسان شرکت لوله­سازی، تیم دانشگاهی در عمل از خط تولید و آزمایشگاه بازدید و در عمل با مراحل اجرایی آشنا گشت. تیم دانشگاهی تحت تاثیر فعالیت­های بسیار گسترده، دلسوزانه مدیر کارخانه و تیم اجرایی قرار گرفت و این تلاش با ارزش را الگوی بسیار با ارزشی برای سایر تولیدکنندگان قلمداد نمود.

  تیم دانشگاهی پیشنهاد همکاری را در دو محور الف: تشخیص دلیل ایجاد عیوب و ب: مشاوره در جهت پیشگیری از وقوع آن ارائه داد. قرار بر این گشت که کارشناسان محترم شرکت لوله­سازی، شرح خدماتی در راستای محور تشخیص عیوب ارائه دهند. تیم دانشگاهی متعهد گشت که با توجه به شرح خدمات، پروپوزالی را تنظیم و جهت تصویب و انعقاد قرار داد همکاری ارسال نماید. در این قرار داد، مشاوره­های مورد نیاز شرکت در راستای محور دوم نیز گنجانده خواهد شد.

  پیشنهاد برگزاری همایش یک روزه پیرامون امکان تولید شمش فولادهای میکروآلیاژ در شرکت فولاد خوزستان، نورد آن در فولاد اکسین و لوله­سازی آن در شرکت لوله­سازی ماهشهر و اهواز ارائه گشت. مدیر محترم شرکت لوله­سازی ماهشهر از این پیشنهاد استقبال و آمادگی همکاری خویش را اعلام نمود.

  اعضای حاضر در جلسه از شرکت لوله­سازی ماهشهر عبارت بودند از آقایان مهندس نصیری، کورش­فر، نریموسایی، نیکنام و ... همچنین اعضای حاضر در جلسه از گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه شهید چمران اهواز شامل آقایان دکتر اسماعیل حجاری، دکتر خلیل الله قیصری، دکتر عبدالحمید صباحی بودند(26/03/1394)

 • ده نفر از دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز به مرحله نهایی المپیاد علمی کشور راه یافتند. در بین این عزیزان نام آقای احمد امیری در رشته مهندسی کامپیوتر و آقای علی بهرامی در رشته مهندسی مکانیک از دانشکده مهندسی به چشم می خورد. (متن کامل خبر) (19/03/1394)
 •  در احکام جداگانه از سوی دکتر محمد رعایایی اردکانی سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز، 14 نفر از مدیران و اعضای هیات علمی به عنوان اعضای کمیته راهبردی برنامه پنجساله دانشگاه منصوب شدند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، بر اساس این احکام سه نفر از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی شامل دكتر ابراهیم مظهری عضو هیات علمی گروه معماری و مشاور عمرانی ریاست دانشگاه، دكتر خسرو نادران طحان عضو هیأت علمی گروه مکانیک و دكتر خلیل رنجبر عضو هیأت علمی گروه مواد از اعضای این کمیته راهبردی خواهند بود. (متن کامل خبر) (19/03/1394)
 • پیرو درخواست دانشكده مهندسی در خصوص تفكیك دانشكده مهندسی به سه دانشكده مستقل و ایجاد پردیس مهندسی كه طرح آن بر اساس برنامه پنجساله دانشكده تنظیم و تقدیم هیات رئیسه دانشگاه گردیده بود، هیات رئیسه دانشگاه در جلسه 27/03/1394 موافقت اصولی خود را با تفكیك دانشكده به دو دانشكده مجزا اعلام نمود. مراحل اجرایی این طرح پس از اتمام عملیات احداث ساختمان جدید به انجام خواهد رسید.(19/03/1394)
 •  جمعی از اعضای هیات علمی گروه مهندسی مواد دانشکده مهندسی به دعوت از شرکت توربین جنوب، از کارگاه مرکزی این شرکت در تاریخ 17/3/94 ساعت 9:30 12:30 بازدید نمودند. در حاشیه بازدید نشست­های تخصصی نیز برگزار گردید. هیات بازدید کننده از دانشگاه در حدود یک ساعت از تجهیزات کارگاه مرکزی بازدید نمودند و در عمل با قابلیت­ها­، توانمندی­ها و شرح وظایف کارگاه مرکزی آشنا گردیدند. پس از بازدید از کارگاه مرکزی، ادامه جلسه با جناب آقای مهندس حویزاوی مدیر عامل شرکت توربین جنوب پیرامون نحوه همکاری برگزار گردید. جناب آقای مهندس داودی و سلیمانی مسئولیت تنظیم شرح خدمات پروژه مورد نظر شرکت توربین جنوب را به عهده گرفتند. قرار بر این گشت که شرح خدمات از طریق معاونت پژوهشی دانشگاه ارسال گردد. پس از آن هیات دانشگاهی متعهد می­گردد که متناسب با شرح خدمات تعریف شده، پروپوزال را تنظیم و از مجاری حقوقی به اطلاع مدیر عامل محترم شرکت توربین جنوب برسانند. جناب آقای مهندس دوادی و دکتر قیصری به ترتیب به عنوان نمایندگان شرکت توربین جنوب و دانشگاه جهت ادامه ارتباط معرفی گردیدند. حاضرین  از شرکت توربین جنوب : مهندس حویزاوی (مدیر عامل شرکت توربین جنوب)، مهندس داودی (رئیس بازرسی فنی)، مهندس زکی (مدیر مهندسی و خدمات فنی)، مهندس سلیمانی (رئیس تعمیرات)، مهندس شریفات (مدیر عملیات)، مهندس روشن دل (رئیس مهندسی مکانیک)، مهندس سلمان پور (سرپرست مکانیک و تعمیرات اساسی)، مهندس جباری اصل (رئیس تعمیرات اساسی) و مهندس صالحی (رئیس کارگاه مرکزی). حاضرین از دانشگاه شهید چمران: دکتر حجاری، دکتر ریحانیان، دکتر قیصری، دکتر لاری بقال، دکتر خراسانیان، دکتر صدرالسادات  و  مهندس صباحی. (19/03/1394)
 • به همت بسج کارکنان دانشکده مهندسی و به مناسبت نیمه شعبان مراسم جشنی در محل آمفی تئاتر دانشکده در روز یکشنبه 10/3/1394 برگزار گردید. در این مراسم که جمع زیادی از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان حضور داشتند حجت السلام محسن شفیعی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین برنامه های شاد و مفرحی برای حاضران به اجرا درآمد.(11/03/1394)

 

 • بنا به دعوت گروه مواد دانشکده مهندسی، نشست مشترکی بین اعضای هیات علمی گروه مواد با مدیران ارشد شرکت توربین جنوب در روز سه شنبه 1394/03/05 در محل دانشکده مهندسی برگزار گردید. در این نشست ابتدا مدیرگروه مواد ضمن خیر مقدم به مدیر عامل شرکت توربین جنوب و هیات همراه، گزارشی از توانمندی ها و قابلیت های گروه مهندسی مواد ارائه نمودند. سپس ریاست دانشکده نیز ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور هیات مهمان از شرکت توربین جنوب، توضیحاتی در مورد نحوه همکاری های آموزشی و پژوهشی ارائه نمودند. بعد از آن آقای مهندس حویزاوی مدیر عامل شرکت توربین جنوب توضیحاتی مبسوطی را پیرامون جایگاه شرکت توربین جنوب در شرکت ملی مناطق نفت خیز، همچنین حجم و گستردگی فعالیت  شرکت ارائه نمودند. ایشان پیشنهاد بازدید از مراکز اهواز و آقاجری را به منظور آشنایی هر چه بهتر و بیشتر گروه با قابلیت های اجرائی و عملیاتی شرکت توربین جنوب ارائه نمودند. وی به دو فاکتور مهم زمان و هزینه خدمات توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات اشاره و از دانشگاه تقاضا نمودند که این دو معیار را در نظر گیرند. همچنین ایشان جهت سهولت کار با دانشگاه یا شرکت های خصوصی اعضای هیات علمی به امکان برگزاری مناقصه محدود و متمرکز به استان اشاره نمودند. در ادامه این نشست آقای مهندس داودی رئیس بازرسی فنی و کنترل کیفی شرکت توربین جنوب موضوع خاص تخمین عمر باقیمانده قطعات حساس را برای شروع کار پیشنهاد نمودند.(09/03/1394)

 

 • طی نشست مشتركی كه با حضور مدیر پ‍‍ژوهشی سازمان آب و برق خوزستان، آقای دكتر حیدری، و جمعی از مدیران و كارشناسان معاونت بهره برداری سد و نیروگاه آن سازمان در محل دانشكده مهندسی صورت پذیرفت، راه های توسعه همكاری های پ‍ژوهشی با آن سازمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست كه در روز چهارشنبه 06/03/1394 و با مشاركت جمعی از مدیران و اعضای هیات علمی دانشكده مهندسی صورت گرفت محورهای پ‍ژوهشی مورد نیاز سازمان آب و برق توسط آقای دكتر حیدری تشریح شدند. ایشان مشاركت فعال اعضای هیات علمی دانشكده را در انجام این طرح ها خواستار گردیدند و وعده كردند كه همه گونه همكاری را در رابطه با تسهیل فرآیند همكاری ها با دانشگاه شهید چمران اهواز، بعنوان بزرگترین قطب علمی منطقه، را به كار خواهند گرفت. در خاتمه این جلسه مقرر شد كه ظرف دو هفته معاونت پژوهشی دانشكده نسبت به دریافت پیشنهادات از گروه های مختلف اقدام نموده و موارد محدودی را برای تهیه پروپوزال و عقد قرارداد به مدیریت پژوهشی سازمان ارسال نماید.(09/03/1394)

 • بنا به گزارش معاون محترم آموزشی دانشکده، همانگونه که قبلا وعده داده شده بود بررسی کلیه فرم های حق التدریس ارائه شده تا این تاریخ، به پایان رسیده و مطابق قرار قبلی در روز شنبه 94/3/2 برای معاونت محترم آموزشی دانشگاه ارسال خواهد شد. لذا ضمن تشکر از معاونت آموزشی دانشکده که با تلاش مستمر این کار را در موعد مقرر به انجام رسانیدند به اطلاع آندسته از همکاران محترم که هنوز نسبت به ارسال فرم های خود اقدام ننموده اند می رساند که در صورت بروز تاخیر در پرداخت، مسئولیتی متوجه دانشکده نخواهد بود. (1394/03/01)

 • با همت مرکز تحقیقات حفاری و به منظور آشناسازی هرچه بیشتر دانشجویان مهندسی با نحوه عملکرد و مسائل مطروحه در عملیات حفاری چاه های نفت و گاز، کارگاهی تحت عنوان " کارگاه شناخت دستگاه حفاری و اجزای آن" در محل سمعی بصری شماره 4 دانشکده مهندسی برگزار گردید. در این کارگاه که در روز دوشنبه 28/2/1394 ساعت 10 الی 12 تشکیل شد در خصوص انواع دکل های خشکی و دریایی صحبت شد. بخش های مختلف سازه دستگاه حفاری اعم از دکل، سازه زیرین، پایه، لایه میانی، و لایه بالایی تشریح شدند. همچنین سیستم های مختلف دستگاه حفاری دورانی شامل سیستم بالابری، سیستم دورانی، سیستم گردش گل، سیستم کنترل چاه، و نیز سیستم نظارت بصورت کاملا فنی و مبسوط مورد بحث و بررسی قرار گرفتند. لازم بذکر است که آقای مهندس ایثار طیبی تدریس در این کارگاه را بعهده داشتند و بیش از 20 نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های مختلف مهندسی برق، مکانیک و متالورژی در آن شرکت نمودند.(01/03/1394)

 

 

 

 

صفحه قبلی                                                                                                 صفحه اصلی