تبلیغات
تریبون آزاد دانشکده مهندسی - اخبار دانشکده (صفحه 6)
اینجا مال توست مهندس!_______ هرچه می خواهد دل تنگت بگوی!

صفحه قبلی                                                                                                 صفحه اصلی

 

 
   
 • کسب اطلاع شد که سه نفر از دانشجویان دانشکده مهندسی در مرحله نیمه نهایی بیست و یکمین المپیاد دانشجویی موفق به کسب عناوین برتر گردیده اند.  این موفقیت را به ایشان و کلیه اقشار دانشکده مهندسی تبریک گفته و موفقیت های بیشتر ایشان را در مراحل بعدی آرزومندیم.   (03/04/1395)

  خانم فاطمه راسخی دانشجوی کامپیوتر رتبه اول

  آقای وحید ناصری کریمی دانشجوی مواد و متالورژی رتبه اول

  آقای رضا قنواتی دانشجوی مواد و متالورژی رتبه سوم

 • به مناسبت گرامی داشت  یاد و خاطره مرحوم کورش چشمه سلاطین، از کارکنان دانشکده مهندسی که طی حادثه ناگواری جان به جان آفرین تسلیم کرد، مجلس ترحیمی در روز یکشنبه 31/03/1395 در نمازخانه دانشکده مهندسی برگزار گردید. در این مجلس که به همت مدیریت گروه مکانیک برگزار گردید اقشار زیادی از دانشکده های مختلف دانشگاه و از خارج  از دانشگاه در آن شرکت نمودند و یاد و خاطره همکار فقیدشان را گرامی داشتند. در خاتمه این مراسم، ریاست دانشکده مهندسی طی سخنان کوتاهی به بیان برخی ویژگی های اخلاقی و رفتاری آن مرحوم پرداختند و ضمن ابراز تاسف شدید از فقدان آن مرحوم ، علو درجات برای ایشان  و صبر و بردباری  را برای خانواده آن مرحوم  بخصوص برادر ایشان آقای علی چشمه سلاطین، مسئول خدمات دانشکده مهندسی، از درگاه ایزد منان مسئلت نمودند. لازم بذکر است که مرحوم چشمه سلاطین در هفته گذشته طی حادثه ای که ظاهرا ناشی از برق گرفتگی می باشد، در سوله گروه مکانیک جان خود را از دست دادند . از آنجا که این حادثه در ساعات غیر اداری  رخ داده بود و شخص دیگری نیز در محل حضور نداشت، پیکر ایشان بعد از دو روز در محل پیدا شد. این حادثه یک بار دیگر لزوم رعایت دقیق نکات ایمنی را در دانشکده برجسته نمود. بخصوص تجربه ناشی از این حادثه تلخ نشان می دهد که حضور افراد اعم از دانشجو و غیر دانشجو در کارگاه ها و آزمایشگاه ها بعد از اوقات اداری و آنهم به تنهایی چه خطرات جبران ناپذیری را می تواند در بر داشته باشد. لذا لازم است اساتید و دانشجویان آزمایشات خود را به گونه ای برنامه ریزی نمایند  که در ساعات رسمی فعالیت دانشکده امکان پذیر باشد. (03/04/1395)
 • طی حکمی از سوی ریاست محترم دانشگاه، آقای دکتر غفوری به سمت معاونت طرح و برنامه دانشگاه منصوب شدند. از آنجا که آقای دکتر غفوری در حال حاضر ریاست دانشکده مهندسی را بعهده دارند تا زمان تعیین  و معرفی رئیس  جدید دانشکده کماکان در مسئولیت فعلی هم مشغول بخدمت خواهند بود. لازم بذکر است که ایجاد معاونت طرح و برنامه برای اولین بار در طول تاریخ این دانشگاه  و بر اساس تجارب حاصل از برخی دانشگاه های مطرح کشور صورت  گرفته است و هدف از آن طراحی برنامه های راهبردی برای فعالیت دانشگاه در سال های آتی می باشد. (11/03/1395)
 • آقای دکتر محمد سروش  عضو هیات علمی گروه برق و مدیر مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافتند. دانشکده مهندسی این موفقیت را به ایشان  تبریک عرض نموده و توفیقات روز افزون ایشان را از درگاه ایزد منان خواستار است. (11/03/1395)
 • یکی از مهمانان ناخوانده دانشکده مهندسی که جرات ورود به سوله گروه مواد را به خود داده بود بدست توانای یکی از کارکنان شجاع دانشکده مهندسی به هلاکت رسید تا عبرتی باشد برای سایرین که هیچگاه بدون اجازه پا به این عرصه نگذارند. تصویر این مهمان ناخوانده را در اینجا ملاحظه نمایید. (04/03/1395)
 •  در آیین گرامی داشت مقام معلم که در هفته آموزش برگزار شد از تعدادی از اعضای هیات علمی نمونه آموزشی در دانشکده های مختلف تقدیر بعمل آمد.  در بین  تقدیر شدگان، اسامی  آقایان دکتر محمد شیشه ساز از گروه مکانیک، آقای دکتر داوود پورویس از گروه عمران، آقای دکتر خلیل قیصری از گروه  متالورژی و آقای مهندس نمازی از گروه برق بچشم می خورد. دانشکده مهندسی این موفقیت را به این عزیزان تبریک عرض نموده و توفیقات روز افزون آنها را مسئلت دارد.( مشروح خبر را اینجا ملاحظه فرمایید). (20/02/1395)
 • مسابقه استانی نجات تخم مرغ، از سوی انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک مدیریت فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز در دانشکده مهندسی برگزار شد و برگزیدگان این مسابقات معرفی شدند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این مسابقه  که در 6/02/1395 برگزار شد 31 تیم دانشجویی و دانش آموزی از سراسر استان، سازه های خود را به همراه تخم مرغ درون آن، به وسیله بالابر از ارتفاع 15 متری به زمین پرتاب کردند که هیات داوران با معیارهایی همچون سالم ماندن تخم مرغ، دقت، زمان فرود و وزن سازه، تیم های شرکت‌کننده را ارزیابی کردند. هیات داوران این مسابقه، گروه های برتر این مسابقه را به ترتیب اول تا سوم، تیم «شیمی» از دانشگاه شهید چمران اهواز، تیم «نوین سازه» از دانشگاه آزاد واحد امیدیه و تیم «فیزیک» از دانشگاه شهید چمران اعلام کردند و به هر سه گروه، جوایزی اهدا شد.    گفتنی است؛ در این مسابقه تیم دانش آموزی «آتزوری» از دبیرستان نمونه دولتی شهید مجدزاده نیز شرکت داشت. (تصاویر ) (10/02/1395)
 • جلسه شورای گروه مواد در روز دوشنبه 6/2/95 با حضور ریاست دانشکده مهندسی تشکیل گردید. در حضور ایشان، فعالیت­های گروه در زمینه­های آموزشی، پژوهشی و توسعه نیروی انسانی، مطابق با تعهدات گروه به برنامه توسعه دانشکده، مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به گزارش سال دوم برنامه توسعه گروه، ریاست محترم دانشکده به موارد زیر اشاره نمودند.

- استعداد گروه در افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو (به صورت مشخص در دوره کارشناسی) مورد توجه ایشان قرار گرفت.

-با توجه به اهمیت گروه مهندسی مواد در ایجاد ارتباط با صنعت، مرکز تحقیقات فولاد به صورت مشخص از سوی ایشان مورد توجه جدی قرار گرفت و راه­اندازی آن از سوی گروه مورد تاکید قرار گرفت.

-در مجموع ارزیابی ایشان از عملکرد گروه خوب و امتیاز ایشان به فعالیت­های گروه بین 70 تا 80 از 100 اعلام گردید.

در ادامه موارد زیر از سوی مدیر و همکاران گروه مطرح گردید: موارد تعمیراتی ناتمام سوله مواد، اختصاص فضای انتهایی سالن گروه به منظور دفتر کنفرانس و اتاق دانشجویان دکتری، درخواست مکانی برای نشریه تخصصی گروه، کمبود نیروی کارشناس پژوهشی در آزمایشگاه­های گروه، نیاز مبرم به یک دستیار آموزشی در کارگاه ریخته­گری، انتقاد برخی همکاران از موضوع اختصاص 25 درصد اعتبار پژوهانه به خرید تجهیزات، محدودیت کلاس­های اختصاص یافته به گروه در نیمسال آتی، آمادگی گروه جهت همکاری تنگاتنک با آزمایشگاه مرکزی با توجه به زمینه­های تخصصی گروه در زمینه آنالیز و شناسایی مواد، ....(10/02/1395)

 • طی حکمی از طرف آقای دکتر حاجی دولو ، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه، آقای دکتر مهدی خراسانیان عضو هیات علمی گروه مواد به عنوان نماینده دانشگاه جهت پیگیری امور راه اندازی دفتر استاندارد سازی دانشگاه منصوب شدند. (10/02/1395)
 • به گزارش معاون آموزشی دانشکده ، کلیه فرم های حق التدریسی که در مهلت مقرر به اداره آموزش  ارسال گردیده بودند، پس از انجام بررسی های لازم ، جهت تنظیم سند پرداخت، در تاریخ 04/02/1395به معاونت آموزشی دانشگاه ارسال شدند. با توجه به  عدم اقدام برخی از همکاران محترم در ارسال به موقع فرم های مربوطه، در صورت تاخیر در پرداخت حق التدریس این همکاران مسئولیتی متوجه اداره آموزش نخواهد بود. (10/02/1395) 
 • ششمین دوره از مسابقات استانی سازه های ماکارونی به کوشش انجمن علمی دانشجویی مهندسی عمران مدیریت فرهنگی دانشگاه و با شرکت 26 تیم از سراسر استان خوزستان در تاریخ 31/01/1395در دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این دوره از مسابقات که در سه گرایش سبک، سنگین و زیبا برگزار شد، هیات داوران تیم های برگزیده را به شرح زیر اعلام کردند. در گرایش سبک، تیم های truss از دانشگاه آزاد واحد دزفول، strongture و ryse هر دو از دانشگاه شهید چمران اهواز به ترتیب مقام های اول تا سوم را از آن خود کردند.  همچنین در گرایش سنگین، تیم های truss از دانشگاه آزاد واحد دزفول، رستا از دانشگاه آزاد واحد اهواز و سیویلیانیسم از جهاد دانشگاهی استان به ترتیب حائز رتبه های اول تا سوم شدند. لازم به ذکر است که در بخش سازه های زیبا، تیم برگزیده ای انتخاب نشد.(10/02/1395)

 • با پیگیری بعمل آمده توسط مدیریت خدمات دانشکده و با همت تلاشگران دفتر فنی دانشگاه، مسیر قدیمی فاضلاب دانشکده  که بعلت عملیات عمرانی اطراف داشکده  و احداث جاده کمربندی ،  دریچه های  اصلی آن  مدفون شده و مسیر آن به صورت متروکه باقی مانده بود، مجددا بازیابی و احیا گردید. با بازگشایی این مسیر، کلیه فاضلاب هایی که مدتها در سطح زمین ها و  کانال های اطراف دانشکده باقی مانده بودند به یکباره تخلیه شدند و  سطح آب در منهول های اصلی حدود دو متر پایین رفت. امید می رود با انجام این کار، منبعد شاهد مشکلات کمتری در رابطه با تجمع آب باران و یا بالا آمدن سطح آب زیرزمینی در ساختمان دانشکده و کارگاه ها باشیم. (10/02/1395)
 • در دیدار ریاست دانشکده با اعضای هیات علمی گروه برق  روند اجرای برنامه 5 ساله آن گروه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این دیدار که مطابق معمول سالیانه طی جلسه شورای گروه در مورخه 23/01/1395 برگزار شد ابتدا ریاست دانشکده گزارشی از اهم فعالیت های انجام گرفته در  سال گذشته برای حاضران ارائه نمودند و سپس  گزارش ارسالی از گروه را در رابطه با دستاوردهای  اجرای سال دوم برنامه 5 ساله را قرائت و بر نکات مهم آن تاکید نمودند. ایشان مسئولیت یکایک اعضای گروه را در اجرای این برنامه یادآور شدند و متذکر گردیدند که به هر میزان که هریک از اعضای گروه در اجرایی شدن اهداف برنامه تلاش نمایند، از مزایای تعامل مثبت دانشکده در مراحل مختلف  شغلی بهره مند خواهند شد. در ادامه این دیدار برخی اعضای حاضر در جلسه مطالبی را در خصوص مشکلات آن گروه مطرح نمودند که برخی از آنها عبارتند از:  افت کیفیت دانشجویان جدید و لزوم ریشه یابی آن، کمبود نیروهای کارشناس در آزمایشگاه هها و کارگاه های گروه، لزوم ارائه دروس ریاضی گروه توسط خود اعضای گروه، لزوم ایجاد آزمایشگاه های تحقیقاتی گروه در کنار آزمایشگاه های آموزشی، لزوم استخدام اعضای هیات علمی جدید در برخی گرایش های گروه برق با توجه به نزدیک شدن برخی از اعضای فعلی به مرز بازنشستگی، تعویض کولرها و پروژکتورهای فرسوده با دستگاه های جدید، توجه به رتبه دانشگاه و علل سقوط آن و .... ( 10/02/1395)
 •  
   
 • اطلاع حاصل شد که آقای دکتر حجازی، عضو محترم هیات علمی گروه عمران، در غم از دست دادن برادر خود سوگوار گردیده اند. مصیبت وارده را به ایشان و بیت معزز آن مرحوم تسلیت عرض نموده، غفران و رحمت واسعه الهی را برای آن فقید سعید و صبر و اجر را برای بازماندگان از درگاه ایزد منان خواهانیم. (20/01/1395)
 •  
 • در آخرین ساعات کاری آخرین روز سال 94 مناقصه احداث مجموعه آزمایشگاه های نفت و مهندسی شیمی در کمیسیون مناقصات دانشگاه برگزار و پیمانکار این پروژه انتخاب شد. این پروژه که با مساحت تقریبی 2000 مترمربع احداث خواهد گردید بعنوان بخشی از یک مجموعه ساختمانی است  که قرار است با حمایت مالی وزارت نفت در طول پنج سال در دانشگاه ساخته شوند. بر اساس وعده مشاور محترم عمرانی دانشگاه بخش های دیگر این مجموعه، شامل دانشکده مهندسی شیمی و نفت و  مرکز تحقیقات حفاری، نیز پس از طی مراحل طراحی بزودی به مناقصه گذارده شده و به مرحله اجرا در خواهند آمد. لازم بذکر است که وزارت نفت طی تفاهم نامه ای همچنین متعهد گردیده است که  مبلغ 3 میلیارد تومان را جهت تجهیز آزمایشگاه های مرتبط با نفت اختصاص دهد. در حال حاضر پیگیری های لازم جهت  تهیه لیست این تجهیزات در دست اقدام است.(28/12/1394)
 •  
 • همزمان با آخرین روزهای سال 94 و در آستانه آغاز سال جدید، سومین نشست صمیمی کارکنان دانشکده مهندسی در روز دوشنبه 24/12/1394 در فضای سبز جنب دانشکده مهندسی برگزار شد. در این نشست صمیمی که با حضور اکثریت قریب به اتفاق کارکنان دانشکده و با حضور معاونین و جمعی از مدیران  دانشکده صورت گرفت، رئیس دانشکده از زحمات کلیه همکاران دانشکده تشکر و قدردانی نمودند و موفقیت های حاصله در یکسال گذشته را که باعث شده دانشکده مهندسی همچنان بعنوان یکی از دانشکده های شاخص و نمونه در سطح دانشگاه مطرح باشد، مرهون تلاش ها و زحمات کلیه همکاران عزیز دانستند. در ادامه این نشست صمیمی ضمن پذیرایی از حاضران ، با اجرای برنامه ها و مسابقات شاد و مفرح تلاش شد که در آستانه سال نو فضای شادی و نشاط در بین همکاران ایجاد گردد تا دانشکده در سال آینده نیز با تلاشی مضاعف شاهد  پیشرفت و شکوفایی هرچه بیشتر فعالیت های برنامه ریزی شده باشد. (مشاهده تصاویر) (28/12/1394)
 •  
 • در ادامه سلسله نشست های ادواری  ریاست دانشکده با اعضای هیات علمی گرو ه های  مختلف آموزشی، آقای دکتر غفوری رئیس دانشکده در روز دوشنبه 17/12/1394 در آخرین جلسه شورای گروه مکانیک در سالجاری حضور یافتند و  با اعضای این گروه به بحث و تبادل نظر پرداختند. ایشان ضمن ارائه گزارشی از روند اقدامات انجام شده  در یکسال گذشته که در جهت رفع نیازها و مشکلات این گروه صورت گرفته بود، مواردی مثل تلاش در جهت  رفع مشکل کمبود فضای اداری، آموزشی و کارگاهی گروه را مورد اشاره قرار دادند و فضاهایی را که برای استفاده این گروه پس از بازسازی و بهسازی در اختیار گروه قرار گرفته نام بردند، که از آنجمله  فضای آزمایشگاهی انرژی های تجدید پذیر، بازگرداندن دفاتر مربوط به دانشگاه هویزه به گروه، تبدیل فضای جنب آموزش و  برخی فضاهای موجود در سوله ها به کلاس های آموزشی  و ... را می توان مورد اشاره قرار داد. ایشان سپس بخش هایی از گزارش اقدامات صورت گرفته در گروه  در رابطه با برنامه پنجساله دانشکده را  قرائت نموده و بر اساس آن پیشرفت در شاخص های کمی را نسبتا مطلوب دانستند اما در بخش مربوط به شاخص های کیفی خواهان تلاش بیشتر گروه در دستیابی به اهداف برنامه گردیدند.  ایشان همچنین بر مسئولیت مشترک همه اعضای گروه در دستیابی به اهداف برنامه تاکید نمودند و اظهار داشتند که تحقق برنامه فقط مسئولیت مدیر گروه نیست و هر یک از اعضای گروه نیز باید مسئولیت خود را در رابطه با اجرای بخش هایی از این برنامه به صورت داوطلبانه تعریف نموده و در پایان سال بعد اقدامات خود را در راستای تحقق آن گزارش نمایند. در ادامه این نشست برخی از اعضای گروه به طرح دیدگاه های خود در رابطه با مسائل مختلف گروه پرداختند. از جمله نکات مهمی که توسط یکی از همکاران هیات علمی مطرح پیشنهاد شد آن بود که از نیروهای متخصص موجود در گروه برای نظارت و راهبری تخصصی امکانات دانشکده، مثل تاسیسات گرمایشی و سرمایشی، استفاده شود که این پیشنهاد با استقبال رئیس دانشکده مواجه شد. همچنین یکی دیگر از اعضای هیات علمی گروه با اشاره به واگذاری مسئولیت راه اندازی رشته مهندسی شیمی به این گروه، نگرانی خود را از اختصاص یافتن امکانات محدود گروه مکانیک به گروه در شرف تاسیس مهندسی شیمی ابراز داشتند.  ریاست دانشکده ضمن تایید این نکته، اطمینان خاطر دادند که راه اندازی رشته جدید منوط به تهیه و تدارک امکانات جدید خواهد بود و لذا هیچیک از ظرفیت های موجود دانشکده به این امر اختصاص نخواهد یافت. (28/12/1394)
 •  
 • در ششمین دوره مسابقات طراحی و ساخت سامانه های هوافضایی که در بهمن ماه سالجاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، تیم دانشجویی مرکز تحقیقات مکاترونیک دانشکده مهندسی موفق به کسب مقام دوم شد. بر طبق نتایج اعلام شده که پس از یک ماه اعلام گردید، همچنین دو تیم دیگر از  همین دانشکده عناوین ششم و سیزدهم را کسب نمودند. (تصویر تیم شرکت کننده )(متن کامل خبر) (23/12/1394)
 •  
 • رئیس دانشکده مهندسی در جلسه شورای دانشگاه دانشگاه شهید چمران با وزیر علوم مطرح کرد:

"......در این نشست دکتر حمیدرضا غفوری، رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به مسئولیت خود در کمیته جذب اعضای هیات علمی اظهار کرد: دانشگاه از نظر توانمندی ها و ساختار موجود خود می تواند به راحتی جزو دانشگاه های توسعه یافته کشور بشمار آید اما در عین حال بعضی مشکلات آن در حوزه نیروی انسانی دانشگاه را با برخی دانشگاه های نوبنیاد معادل می کند. وی با بیان اینکه دانشگاه همواره از نظر جذب هیات علمی با مشکل مواجه بوده است گفت: این مشکل عمدتا ناظر به فرایند جذب بوده که اگرچه در دوره جدید سعی شد این فرایند تسریع و تسهیل شود اما معضل جدیدی بوجود آمده که مسأله ردیف ها استخدامی است. رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: مشکل دیگری که وجود دارد موضوع بورسیه ها است. دانشگاه شهید چمران بسیاری از اعضای هیات علمی خود را از طریق بورسیه جذب و نیروی انسانی مورد نیاز را تأمین کرده است اما متأسفانه سال گذشته این ظرفیت برای دانشگاه صفر شد و از این بابت ضربه شدیدی به دانشگاه وارد آمد که در رشته های فنی و مهندسی این مسأله حادتر است و در 5 سال گذشته حتی یک نفر متقاضی دکتری برای رشته های کامپیوتر یا معماری نداشته ایم و جذب تنها از طریق بورسیه انجام شده است. غفوری با بیان اینکه سعی شد در رشته هایی که کمبود نیرو وجود داشت این مشکل با جذب مربی رفع و سپس امکان ادامه تحصیل در دوره های دکتری فراهم شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه اخیرا نیز با سخت گیری هایی که در هیات امنا می شود، این امکان هم سلب شده است که امیدوارم مسأله جذب نیروی انسانی دانشگاه که بار اعتباری بزرگی نیز به دانشگاه یا وزارت تحمیل نمی کند، مورد رسیدگی فوری قرار گیرد و تصمیم عاجل برای آن گرفته شود....." (متن کامل خبر ) (23/12/1394)

   
   
 • مراسم اختتامیه بزرگداشت هفته مهندس امروز 15/12/1394 در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی با حضور جمع کثیری از دانشجویان دانشکده برگزار شد. در این مراسم که با نمایش کلیپ طنز و برنامه های متنوع دیگر همراه بود، تعدادی از اساتید گرو ه های آموزشی که با نظرخواهی از دانشجویان به عنوان اساتید برتر گروه ها انتخاب شده بودند تندیس یادبود اهدا شد. لازم بذکر است که مراسم افتتاحیه هفته مهندس نیز روز دوشنبه هفته گذشته در همین محل برگزار گردیده بود. این برنامه به همت انجمن های علمی دانشکده مهندسی برنامه ریزی و اجرا شد. (15/12/1394)
 • با کمال تاسف و تاثر مطلع شدیم که همکار عزیزمان جناب  آقای مهندس چوبین در غم از دست دادن پدر بزرگوارشان مرحوم دکتر حسین چوبین، استاد پیشکسوت و بازنشسته دانشگاه، سوگوار شده اند. این ضایعه دردناک را به ایشان و بیت معزز آن مرحوم تسلیت عرض نموده و مغفرت و رحمت واسعه الهی را برای آن عزیز از دست رفته مسئلت داریم. مراسم خاکسپاری آن مرحوم در روز پنجشنبه در تهران صورت خواهد گرفت و در خصوص زمان و مکان مجلس ترحیم در اهواز متعاقبا اطلاع رسانی خواهد گردید.(11/12/1394)
 • با راه اندازی کانال تلگرامی دانشکده مهندسی، که به همت آقای مهندس فرخیان تدارک دیده شده است، از این به بعد اخبار مهم و فوری دانشکده با سرعت بیشتری به اطلاع عموم اقشار دانشکده مهندسی خواهد رسید. کلیه عزیزانی که مایل به اطلاع از آخرین رویدادهای دانشکده هستند می توانند با مراجعه به آدرس  http://telegram.me/chamranengg در این کانال عضو شوند. درج خبرها در این کانال به معنای ابلاغ رسمی به افراد ذیربط خواهد بود. (02/12/1394)
 •  
 • با شروع نیمسال دوم تحصیلی تعدادی عضو هیات علمی جدید که بر اساس برنامه پنجساله دانشکده انتخاب و جذب شده اند به جمع همکاران دانشکده مهندسی ملحق گردیدند. آقای دکتر امین خواجه دزفولی از گروه عمران، آقای دکتر علیپور از گروه مکانیک ، آقای دکتر اسکندری از گروه مواد، آقای دکتر محمد جواد رشتی، آقای دکتر محمود نادران و خانم مهندس منصوره کرمی هر سه از گروه کامپیوتر می باشند که اخیرا فعالیت خود را در دانشکده آغاز نموده اند.  لازم بذکر است که نامبردگان فوق در حال حاضر مراحل مختلف استخدامی خود را می گذرانند که بزودی نهایی خواهد شد. امید است با اضافه شدن اعضای هیات علمی جوان و با انگیزه، فعالیت های علمی، آموزشی و پژوهشی دانشکده بیش از پیش رونق و گسترش یابد. (02/12/1394)
 •  
 • بنا به اطلاع واصله از حسابداری دانشکده، حق التدریس 12 هفته نخست نیمسال اول 95-94 طی دو پرداخت جداگانه در روز پنجشنبه گذشته به حساب  همکاران محترم واریز گردید. به احتمال زیاد باقیمانده حق التدریس مربوط به 6 هفته پایانی نیمسال اول تا قبل از پایان سالجاری واریز خواهد گردید. لازم بذکر است که در برخی موارد، مبالغ پرداختی با مبالغ مورد انتظار تفاوت هایی دارند که این امر ناشی از نحوه اعمال مقررات بر گزارشات حق التدریس اساتید محترم از سوی معاونت آموزشی دانشگاه می باشد. برای اطلاع همکاران محترم از تغییرات اعمال شده بر این گزارشات از معاون  آموزشی دانشکده خواسته شده است که رونوشتی از گزارش های نهایی اصلاح شده را از کارشناس مربوطه اخذ نموده و در اختیار همکاران محترم قرار دهند. (02/12/1394)
 •  
 • در ادامه مراسم گرامیداشت سالگرد تاسیس دانشگاه، طی مراسم جداگانه ای که در روز 26/12/ 1394 برگزار شد، از اعضای هیات علمی شاغل و بازنشسته دانشکده مهندسی تجلیل بعمل آمد. در این مراسم ریاست دانشکده طی سخنانی گزارشی از وضعیت فعلی دانشکده ارائه کردند و اظهار داشتند که بعد از گذشت قریب به چهل سال از فعالیت دانشکده و رسیدن دانشکده به دوران بلوغ خود، در حال حاضر این دانشکده بعنوان بزرگترین دانشکده دانشگاه و بزرگترین واحد مهندسی دانشگاهی در منطقه جنوب غرب کشور با قریب به 90 عضو هیات علمی و 70 کارمند، پذیرای حدود 3500 دانشجو در مقاطع مختلف 6 گروه  آموزشی است. ایشان با ذکر خاطراتی از مراحل مختلف شکل گیری دانشکده مهندسی اظهار داشتند که در دوران اولیه شکل گیری این دانشکده که مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی ، حوادث انقلاب فرهنگی و سپس جنگ تحمیلی بود، رشته عمر این دانشکده به اندازه تارمویی باریک گردید ولی با همت و تلاش جمعی از مدیران، اعضای هیات علمی  و کارکنان خدوم ، این رشته گسسته نشد و دانشکده توانست از کوران حوادث سربلند بیرون بیاید به طوری که در حال حاضر بعنوان یکی از دانشکده های پیشرو  در این دانشگاه بشمار می رود. در ادامه این مراسم تعدادی از اساتید بازنشسته حاضر در مراسم منجمله آقایان دکتر طباطبایی، دکتر محمودیان، مهندس آسوده و مهندس سلیمانی با ایراد سخنان کوتاهی برخی خاطرات خود را از سال های اولیه شکل گیری دانشکده مهندسی با حاضران در میان گذاردند. در انتهای مراسم ضمن اهداء لوح یادبود به کلیه اعضای هیات علمی حاضر در مراسم، عکس های دسته جمعی به یادگار گرفته شد. همچنین آقایان دکتر افشین قنبرزاده عضو هیات علمی گروه مکانیک و معاون آموزشی دانشکده و دکتر خلیل قیصری عضو و مدیر گروه مواد که از طرف ستاد برگزاری مراسم شصتمین سالگرد تاسیس دانشگاه به عنوان استادیاران نمونه معرفی شده بودند به طور ویژه مورد تشویق قرار گرفتند. (تصاویر) (02/12/1394)
 •  
 • طی مراسمی که در روز دوشنبه 26/12/1394 به مناسبت بزرگداشت شصتمین سالگرد تاسیس دانشگاه برگزار شد از کارکنان شاغل در دانشکده مهندسی تجلیل بعمل آمد. در این مراسم  ریاست دانشکده با ایراد سخنانی به بیان تاریخچه مختصری از نحوه شکل گیری و تکامل دانشکده مهندسی پرداختند و  نزدیک شدن به چهلمین سال تاسیس دانشکده مهندسی را که مقارن با شصتمین  سال تاسیس دانشگاه می باشد به معنای رسیدن به مرحله بلوغ این دانشکده دانستند. ایشان ضمن تشکر و قدردانی از زحمات کلیه کسانی که به نحوی در رشد و شکوفایی این دانشکده نقش آفرینی کرده اند، نقش کارکنان  شریف و خدوم دانشکده را در این زمینه یادآور شدند و از این بابت از تلاش های آنها تقدیر و تشکر نمودند. در ادامه این مراسم با اهداء لوح یادبود از کلیه کارکنان حاضر در مراسم تجلیل به عمل آمد. لازم بذکر است که آقای مهندس زیبایی کارشناس گروه عمران که از طرف ستاد برگزاری مراسم شصتمین سالگرد تاسیس دانشگاه به عنوان کارمند نمونه معرفی شده بودند به طور ویژه مورد تشویق قرار گرفتند. (تصاویر) (02/12/1394)

 

 • در بازی فینال فوتسال جام فجر، که در روز سه شنبه گذشته مورخ 27/11/1394 برگزار شد تیم اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی توانست با نتیجه 3 بر 1 بر تیم قدرتمند مشترک دانشکده های علوم و علوم زمین غلبه نموده و جام قهرمانی را نصیب خود گرداند. این برای دومین سال متوالی است که تیم دانشکده مهندسی به مقام قهرمانی این مسابقات نایل می گردد. لازم بذکر است که این تیم توانسته بود در بازی نیمه نهایی  تیم دانشکده  دامپزشکی را مغلوب سازد. (تصاویر) (02/12/1394)

 

 • در ادامه دور گروهی مسابقات فوتسال جام فجر، یادبود شهدای مدافع حرم، مخصوص اعضای هیات علمی دانشگاه، تیم دانشکده مهندسی امشب 21/11/1394 نا ارائه یک یازی نزدیک و پایاپای نتیجه را با امتیاز 2-0 به تیم مشترک دانشکده های علوم و علوم زمین واگذار کرد. لازم بذکر است که تیم  دانشکده مهندسی با کسب دو پیروزی در دو بازی گذشته، صعود خود را از مرحله گروهی قطعی کرده بود و بازی امشب صرفا برای کسب عنوان سرگروهی صورت گرفت. با کسب این نتیجه و عنوان دومی در گروه خود، تیم دانشکده مهندسی باید در اولین بازی دور حذفی به دیدار تیم اول گروه دیگر یعنی تیم قدرتمند دامپزشکی برود. (21/11/1394)

 • در روز دوشنبه 1394/11/12 هیاتی هفت نفره از کارشناسان فناوری اطلاعات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به سرپرستی خانم مهندس اسماعیلی و آقای مهندس هدایتی از مرکز پردازش های سریع دانشکده مهندسی بازدید بعمل آوردند. در این بازدید خانم دکتر نادران عضو هیات علمی گروه کامپیوتر و مدیر مرکز به همراه سایر کارشناسان مرکز آقای مهندس صفارزاده و آقای سرکهکی توضیحات مبسوطی را در خصوص راه اندازی و نحوه عملکرد مرکز طی دوره فعالیت ارایه دادند. هیات بازدید کننده نیز ضمن طرح سوالاتی در خصوص نرم افزارهای قابل اجرا و برنامه نویسی موازی، برای برگزاری دوره های آموزشی مشترک و استفاده از امکانات مرکز توسط کارشناسان مناطق نفت خیز ابراز تمایل نمودند. (1394/11/12)


 

 • دومین سمینار علمی تحت عنوان " کاهش اثرات  مخرب ریز گردها بر تجهیزات توزیع برق" در روز یکشنبه 1394/11/11 در محل آمفی تاتر دانشکده مهندسی برگزار شد. در این سمینار که توسط انجمن مهندسان برق و الکترونیک خوزستان و با مشارکت بنیاد نخبگان خوزستان برگزار شد ضمن ارایه مطالبی در خصوص منشاء ایجاد ریزگردها و ترکیبات کانی شناسی آنها، سخنرانان جنبه های مختلف تاثیرات سوء ریزگردها را مورد بحث و بررسی قرار دادند. لازم بذکر است که این سمینار با استقبال و مشارکت جمع قابل توجهی از کارشناسان و مدیران صنعت برق انجام شد.(1394/11/12)
 •  با هماهنگی کمیته بهداشت و ایمنی (HSE) دانشکده مهندسی اولین کارگاه آموزشی " آشنایی با روش های اطفای حریق" در روز سه شنبه هفته گذشته برگزار گردید. در این کارگاه دو ساعته که با حضور اکثریت کارکنان دانشکده مهندسی برگزار شد، کارشناسان شرکت "حریق نشان خوزستان" با نمایش اسلاید و کلیپ های آموزشی خطرات ناشی از کاربرد ناصحیح ادوات و ابزارآلات را که ممکن است منجر به آتش سوزی شود به نمایش گذاردند. همچنین روش استفاده از انواع مناسب کپسول های آتش نشانی که برای انواع آتش سوزی ها کاربرد دارند باختصار تشریح گردیدند. در پایان این کارگاه شرکت کنندگان در این کارگاه ضمن حضور در محوطه جنب دانشکده مهندسی، به طور عملی، آموزش های ارائه شده را تمرین کردند. ریاست دانشکده مهندسی نیز ضمن تشکر از شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی و تاکید بر اهمیت موضوع، از آقای دکتر اسکندری مسئول کمیته HSE دانشکده مهندسی خواستند که  این آموزش ها به صورت مستمر و با تاکید بیشتر بر حوادث محیط کار دانشکده به صورت ادواری تکرار شوند. (24/10/1394)    
 • به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز به نقل از دکتر محمدرضا سیاه‌پوش، مدیر دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه، از طرف بنیاد ملی  نخبگان، جوایزی با عنوان آموزشیاری و پژوهشیاری به دانشجویان استعدادهای درخشان اهدا شده است. بر این اساس دانشجویانی که در ارزیابی‌های انجام‌شده موفق به کسب امتیازات لازم شدند، جایزه ویژه پرداخت حقوق ماهانه به مدت یک سال داده شده است. لازم بذکر است که نام آقای احمد روحانی دانشجوی رشته برق-قدرت دانشکده مهندسی نیز در بین افرادی که موفق به دریافت این جایزه شده اند به چشم می خورد.(21/10/394)
 •   به منظور تقویت و بازسازی تدریجی تجهیزات سخت افزار کامپیوتری دانشکده، 15 دستگاه کامپیوتر جدید خریداری و جایگزین سیستم های قدیمی موجود در دانشکده گردیدند. از این تعداد 5 دستکاه کامپیوتر برای استفاده در سایت گروه کامپیوتر و 10 دستگاه نیز برای سایت کامپیوتر دانشکده در نظر گرفته شده اند. لازم بذکر است که قسمت اعظم کامپیوتر های خریداری شده، از محل پژوهانه مازاد اعضای هیات علمی که با پیگیری معاونت پژوهشی دانشکده تجمیع و پرداخت شده بودند تامین اعتبار گردیدند. (21/10/1394)  
 • به منظور گسترش همکاری های بین المللی با دانشگاههای خارج از کشور، امروز هیاتی از نمایندگان دانشگاه اقلیم کردستان عراق از قسمتهای مختلف دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشکده مهندسی بازدید نمودند و از نزدیک با امکانات و تجهیزات این دانشکده آشنا شدند. در این دیدار کوتاه، میهمانان ضمن کسب اطلاعاتی در خصوص رشته ها و گرایش های موجود، خواهان ایجاد و گسترش همکاریهای فیمابین گردیدند که با استقبال طرف ایرانی مواجه شد.(21/10/1394)
 • در راستای اجرای برنامه پنجساله دانشکده مهندسی و جهت تامین نیازهای بخش قابل توجهی از صنایع استان و بخصوص صنعت نفت، در جلسه شورای دانشگاه راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نفت گرایش حفاری در گروه مکانیک و مقطع کارشناسی ارشد رشته مواد گرایش خوردگی مورد تصویب قرار گرفت. در صورت تصویب نهایی این رشته ها در دفتر گسترش آموزش عالی، دانشکده مهندسی از سال آینده در رشته های مذکور اقدام به جذب دانشجو خواهد نمود. (19/10/1394)  

 •  در مراسم تجلیل از پژوهشگران استانی، 47 پژوهشگر برتر خوزستان در سال 94 در 14 محور مختلف تجلیل شدند. بر این اساس در محور فنی و مهندسی دکتر امین‌رضا نقره‌آبادی از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر سیدمحسن پیغمبرزاده از دانشگاه آزاد ماهشهر و دکتر عباس خاکسار منشاد از دانشگاه صنعت نفت به‌عنوان پژوهشگران برتر استان تجلیل شدند.(1394/10/14)

 • پیرو بازدید هیات نمایندگی دانشگاه بصره از دانشگاه شهید چمران و دانشکده مهندسی که در اوایل سالجاری صورت گرفت، هیاتی از دانشگاه شهید چمران برای بازدید متقابل از دانشگاه بصره و آشنایی با امکانات و تشکیلات آن دانشگاه و امکان سنجی گسترش همکاریهای فیمابین، به آن دانشگاه اعزام شدند. جهت عزیمت به دانشگاه هیات اعزامی از طریق مرز شلمچه که در فاصله تقریبی 100 کیلومتری اهواز قرار دارد وارد خاک عراق شدند و در ادامه مسیر به شهر بصره که در فاصله 20 کیلومتری از مرز شلمچه قرار دارد عزیمت نمودند.  هیات اعزامی در این بازدید دو روزه ضمن مذاکره با مدیران و مسئولین رده های مختلف دانشگاه، از دانشکده های مختلف این دانشگاه بازدید بعمل آوردند و از نزدیک در جریان فعالیت های آن دانشگاه قرار گرفتند. در بازدید از قسمت های مختلف دانشکده مهندسی کسب اطلاع گردید که این دانشکده  با 262 عضو هیات علمی، در حال حاضر پذیرای حدود 2600 دانشجو در رده های مختلف تحصیلی می باشد. دانشکده مهندسی دانشگاه بصره مشتمل بر 8 گروه مهندسی عمران، برق، مکانیک، مواد، کامپیوتر، معماری، مهندسی شیمی و نفت و گاز است. با بهبود قابل ملاحظه وضعیت امنیتی در جنوب کشور عراق و منطقه عمومی بصره و با توجه به نزدیکی فاصله با مرزهای جمهوری اسلامی ایران و نیز با توجه به مشترکات فرهنگی دو کشور، پیش بینی می شود که زمینه های فعالیت های مشترک علمی بسرعت قابل ایجاد و گسترش باشند. در همین رابطه هیات ایرانی آمادگی خود را برای پذیرش دانشجویان عراقی در رده های مختلف، استفاده از فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت و بلند مدت، انجام طرح های پژوهشی مشترک، و تبادل استاد و دانشجو اعلام نمود که با استقبال طرف عراقی مواجه گردید. (تصاویر منتخب)(1394/10/09)  

 •  بعد از برگزاری موفقیت آمیز اولین و دومین نشست «عصر مهندسی» که در دو سال اخیر صورت گرفت و با استقبال اعضای هیات علمی مواجه شد؛ سومین نشست از این مجموعه در روز چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۰۲ ساعت ۱۵:۳۰ لغایت ۱۷ در فضای سبز جنب دانشکده مهندسی برگزار گردید. امسال استقبال گسترده تری از این برنامه بعمل آمد و تعداد بیشتری از اعضای هیات علمی در این نشست دوستانه و صمیمی شرکت نمودند. از شرکت کنندگان در این برنامه شاد و مفرح به صرف عصرانه پذیرایی بعمل آمد.(تصاویر منتخب 1،2،3،4،5،6،7،8،9،10) (1394/10/04)
 • در روز سه شنبه گذشته نشستی با حضور آقای مهندس بهلول عضو سابق هیات علمی گروه کامپیوتر و با شرکت تعداد زیادی از دانشجویان گروه کامپیوتر در محل این گروه برگزار گردید. آقای مهندس بهلول که در حال حاضر در امریکا اقامت دارند و در استخدام شرکت گوگل می باشند از تجربیات کاری خود در این شرکت که یکی از چند غول بزرگ فناوری اطلاعات در جهان به شمار می رود، مطالبی را برای دانشجویان بیان نمودند.(1394/10/04)